Konifery a jehličiny

wbgardenzahrada čarověník jehličnany koniferywbgarden

Český čarověník

 

VI.
Čarověník pokračování.....

Pochopitelně, že se mohlo taky jednat o hloupou náhodu nebo i o tak dnes módní lidský faktor. Pan Linné, takto geniální tvůrce všelikého názvosloví se asi v hrobě obrací takových fofrem, že by klidně zastoupil i menší ventilátor. Totiž jeho IDENTIFIKOVAT, KLASIFIKOVAT a POPSAT je zatím nepřekonatelné a všude platné.
Mám nejasný pocit, že díky těmto, jistě již před Linném známým pojmům, vůbec existuji. Tlupa Homo sapiens vrhající se kdysi do řeky musela totiž už tenkrát docela přesně identifikovat, jestli to co plave v řece je kláda nebo krokodýl., musela to i klasifikovat , tzn. určit, že kláda je bezpečná a krokodýl nikoliv, no a nakonec to musela i popsat. Takže uh-uh znamenalo - jedná se o kládu, můžete všichni klidně na druhou stranu. Zatímco jedno zoufalé uh jednoznačně upozorňovalo naše předchůdce na smrtelné nebezpečí. Problém mohl nastat jedině tehdy když se vůdce zakoktal…., to jsme se pak doopravdy i nemuseli narodit. Takže vážení budoucí milovníci zakrslých okrasných dřevin, všelijakých rozkošných dřevíček, jestli mohu radit, pokud opravdu chcete si začít se stromy poohlídněte se spíš po firmičkách či spíše jednotlivcích, kteří se touto činností delší dobu zaobírají, případně dotyčné skvosty zahrad sami vyrábějí...
Ano, slyšíte dobře, vyrábějí, většina těchto vskutku raritních a neobvyklých zakrslých dřevin by bez lidského přispění vůbec nevznikla. Nebo přesněji vznikla, ale protože by pravděpodobně šlo ojedinělou mutaci, tak by určitě dlouho nepřežila. Matka příroda i rozmanití stvořitelé výjimečné jedince příliš nepreferují. A možná že právě pro tuto záležitost si vymysleli člověka, aby se staral, nevím, jisté je že českým člověkům se to starání o unikátní raritní dřeviny daří až neuvěřitelně dobře…
Ale nepředbíhejme, po staletí přemýšliví zahradníci si dávali odlišně rostoucí jedince z výsevů bokem. A pak deset dvacet třicet let stromek pozorovali, jestli své vyjímečné vzhledové vlastnosti dotyčný jedinec podrží. Když podržel, zahradník, jeho syn či vnuk by tento zázrak rádi namnožili, aby rozdali, či prodali pár kousku i těm, kteří stromek marně desetiletí závistivě okukovali. Jenže ouha.. Je všeobecně známo, že takto náhodně vzniklé zrůdičky, byť velmi roztomilé, se k množení jaksi samy nemají, a i když po osmdesáti či sto letech přinesou konečně šišky tak semena v nich jsou neplodná.. ..
 




 

TOPlist