slunce nezapadej

jehličiny konifery čarověníkykoniferykonifery jehličiny čarověníkyjehličiny konifery čarověníkyjehličnany konifery čarověníky
wbgarden.com
Zahrada plná čarověníků


II.

-------
Otázka: A co Zahrada plná čarověníků....
------

Vzhledem absolutnímu nátlaku v těchto dnech na všeobjímající dobro jsem docela rád, když o Vánocích vůkol neleží sníh a já se může ztratit ve své ozdravovně. Bloudím  mezi svými stromy a dělá mi to zatraceně dobře. A že je jich požehnaně, za to roky jsem, co se týče kultivarů, jsem nashromáždil na zahradě skoro 3 tisícovky exemplářů. A taky tělo si samozřejmě musí odpočinou od všelikých rohlíčků a skvostných, ale jistě velmi kalorických pracek.
Na zahradě je totiž vždycky co udělat. To co jsme přes sezonu prostě nestihli, sem tam něco přesadit, a navíc mám novou kolekci roubovaných čarověníků, sbíraných ve Spojených Států, které v tomto období začínám množit.  Jména nádherných smrčků Apache, Navajo, Ojibwa, jedliček stejnobarvých od Velkého kaňonu či čarověníků borovic aristát z Údolí metuzalémů ve White Mountains,  mluví samy za sebe.  A nejen mluví, ale i vypadají kouzelně ve skalce před oknem, a nemusíte mít strach, že by vás tyto dřeviny přerostly, čarověníky rostou velmi pomalu, takže se hodí do malých zahradních partií, do skalek, do balkónových koryt. A ani zvláštní péči nevyžadují.
Apropos, zahraniční sběratelé si zase libují v našich názvech. Smrkovjan, Lysá Hora, Karel, Morávka atd. Akorát jim někdy ve jménech překážejí naše hacky a carky. Takže z kouzelné miniatury borovice Ježek se tak v zahraničních katalozích rázem stane Jecek a z jedinečné douglasky jménem Bílá Lhota Němci dokonce vyyrobili Pillow Lottu.  Jinak Američani se do Ostravy v příští roce chystají ve velkém a nepojedou se podívat, světe div se, ani do dolů,  ani do Vítkovic, ani na huť, kdysi zvanou Nová…, zahrada je láká, a snad již od dob známého pěstitele hrášku, absolutního botanického laika, bratra Mendla, všeliké české šlechtění..  
No, ale abych neremcal na cizince, i Češi od Prahy mi z mého vlastnoručně objeveného čarověníku, originál foto na péefce, který pořád roste asi kilometr od mého bydliště, tedy v Hrabové, a jmenuje se jak jinak než Picea abies „Hrabová“ tedy hezky česky Smrk ztepilý Hrabová - udělali Smrk ztepilý Hrabavá ???. Prý Ostravě se tak kdysi tam u nich říkalo Hrabošov, jako že se tady sjížděli všichni hraboši a zlatokopové z celé tenkrát ještě velké republiky. Já odpovídám že opravdoví zlatokopové to asi nebyli, protože ti praví, ala Jack London, vědí že když ložisko vyschne musí  bez řeči táhnout dál. Ti naši tu zůstali , vzpomínají na svá hrdinství a remcají. Ale čas, doufám, jako obvykle staré jizvy zacelí a i rozervaná krajina ostravská bude vypadat jednou jako rajská zahrada…,a to i v přeneseném slova smyslu.
Staré jizvy se zacelí a nové otevřou, napovídá mi mé zlobivější já, takže se raději půjdu zklidnit do zahrady. Napadlo trochu sněhu a málo co vypadá tak dobře, jako jehličnany pokryté prvním sněhem. Podotýkám prvním, potom už to bílé svinstvo zase láme větve….Jinak sebekriticky přiznávám, že jsem kdysi navrhoval v rámci programu poručíme větru dešti, aby sníh padal jen od Frýdlantu do Čadce, ale nějak to neprošlo. Lyžařům se tímto omlouvám…
Jo a abych nezapomněl, když není moc zima, tak můžu i se stromy hýbat, manipulovat. Mám nad nimi jistou téměř totalitní moc. Je totiž vegetační klid a některé potvory, teď mám namysli neposlušné stromky, které měly být původně velmi malé, teď drobet přerůstají, takže si zaslouží větší a důstojnější zahradu, a jiné nebožátka zas v rámci všeobecné rovnováhy na mé zahradě přestaly růst absolutně, tzn, zhebly, zkrátka odešly do věčných lovišť, takže je tam třeba definitivně umístit. V mých končinách se věčná loviště nazývají prostě kompostem. A zima je dobrý čas.  Alelujá. Jak říkají zelenáči recykluj a budeš recyklován.
Hip Hop.
-----

Otázka: Jsi proto aby se příroda spíš exploatovala nebo spíš chránila....??buttonbuttonbutton
y
jehličnany konifery čarověníkyTOPlist